Acknowledgements

There are many people who have been part of this project and  I would like to publicly acknowledge those who have:

  • shared with me their story and entrusted me with their memories, photos, letters and mementos,
  • assisted me in  promoting my research,
  • done a bit of  local ‘digging’ on my behalf by searching local publications, sending out letters and emails, making telephone calls to ‘find’ locals who have a memory, making suggestions as to where to look next, providing me with my next lead,
  • answered my ‘cold call’ letters that I have sent to municipal councils, local historical societies and most importantly relatives of Italian POWs who returned to Australia.

Without your assistance, this project would have been a ‘black and white’ history of Italian POWs in Queensland as army and government records are by nature, factual.

Your stories and memories and mementos have added ‘colour’ to this history as you have told stories of the every day life of the Italian POWs but told these stories as emotional and personal memories.

Q1 Stanthorpe: Mary Puglisi, Tony Hassall, Paula Boatfield, Alec Harslett, Morwenna and Franco Arcidiancomo, Janette and Rod Ratcliffe, Angelo Valiante, Lina Scalora, Claudio Marino, Esme and Millie Townsend, Rodney Smith, Shirley Stanton, Dorothy Barraclough (Jones),

Q2 Nambour: Martin Schulz, Nev Townsend,  Lorna Akers (Ivin), Rosemary Watts (Bury), Barbara Want (Nambour Museum), Audienne Blyth, Di Brown (Sunshine Coast Heritage Library Officer), Franceschina Tigani, Gordon Plowman (Flaxton) Maria Rosa Allan (Tigani), Nambour: Remember When! Facebook Site, Sunshine Coast Daily, Paul Cass, Yvonne Derrington (Fullerton), Maxina Williams, Les Farmer, Nonno Armando Evangelista, Katia and Martina Evangelista, Laurelle Murphy (Beamish family)

Q3 Gympie: Allan Blackman (Gympie District Historical Society), Ian McConachie, John Huth, Ian Bevege, Ernie Rider, Beth Wilson ( Gympie: Local History Officer), Mike Butler, Patrick Rodney, Gloria Rodney, Damiano Lumia, Rosa Melino, Dianne Woodstock, Mal Dodt, Dr Elaine Brown, Kathy Worth(Knowles), Peter Van Breemen, Gympie Times, Doug and Lynne Wilson, John Miguel, Alex Miles, Keith Buchanan, Leita Boswell (Beattie), Val Doyle (Cullen), Barry Mason, Jim Buchanan, Marco Vaccarini, Anna Eusebi, Raffaele Iacopini, Faye Kennedy (Stey),

Q4 Gayndah: Avis Hildreth (Robinson Family)  Thea Beswick (Robinson),  Adrian Azzari-Colley, Joe Devietti,  Central and North Burnett Times, Colleen Lindley (Robinson Family) Colin Wenck (Sauer Family), Eva Lutvey,

Q5 Texas: Zita Hutton (Rodighiero), Darryl Hutton, Frank Yeo, Barbara Ellis (Texas Historical Society). Heidi Dawson (MacIntyre Gazette)

Q6 Home Hill: Nino Cipolla, Christine Morriss, Doug Kelly, Tom Durkin, Rhonda Mann, Glenis Cislowski, Julie Chapman (Tapiolas), Isabel Stubbs (Fowler) Kelsie Iorio (The Burdekin Advocate), Jack Cipolla, Kent Fowler, Ross Di Mauro, Pina Vettovalli,

Temporary PWCC Atherton: David Anthony (The Tablelander), Jack Duffy, Dick Daley

Q7 Kenilworth: John Ower, Lenore Meldrum (Kenilworth Historical Museum), Margaret and Tony White, Heather O’Connor (Moreland), Sharon Pearson (Brown), Anthony Brown

Q8 Kingaroy: Joyce Dickenson and Robyn Bowman, Althea  Kleidon(Rackemann), Dudley Long and Lorraine Giollo, Tom McErlean,  Shannon Newley (South Burnett Times)

Q9 Monto: Janice Joyce (Pownall), Peter Pownall, Assunta Austin ( D’Addario Family), Doug Groundwater, Judith Minto, Lurline Graving (Harsant), Brett Dowling, Mackenzie Colahan, Rita Pace,

Q10 Boonah: Christine Titmarsh (Historical Society and Templin Museum),  Michael Joyce, Pam Phillips (Niebling), Eric Behrendorff, Ian Harsant, Laurie Dwyer, Carmel Peck (Dwyer), Murray Maudsley, Graham Neilsen, Carmelo Ierna, Joe Indomenico, Penny Wright, Antonio Ragusa, Judith Lane (Rackley), Billy Jack Harsant, John Gilbert, Tim Dwyer, Ferdinando Pancisi, Judith Lane (Rackley), Antonio Ragusa, Luigi Tommasi, Helen Mullen

Others: Peter Dunn @ http://www.ozatwar.com,  Rebecca Donohoe (Queensland Farmers’ Federation), Seniors News,  Paul Stumkat (re: Wallangarra German POWs), Gray Bolte (West Wylong), Fraser Coast Chronicle, The Morning Bulletin (Rockhampton), Australian War Memorial Facebook Site, Queensland History Network Facebook Site, Alex Chambers @ 630 AM  ABC North Queensland, Sara Bavato at Il Globo and La Fiamma, Annie Gaffney @  90.3 Fm ABC Sunshine Coast, Carlo Pintarelli, Reinhard Krieger, Torsten Weller,  Liborio Mauro Bonadonna, Vitoronzo Pastore,  Enrico Della Mora, Ann Megalla, Trudy Brown (Herbert River Express), Susan Mulligan (Oral History Queensland), Davide Dander, Jocelyn Maddock, Merle Heiner, Enoggera & District History Association Inc., Cris Dall ‘Osto, Sharon Rigano from Quick on the Click (Book Cover Design), Anne Scheu (State Library of Queensland), Bruno Van der Heide Burdekin Printers, Alex Mannea Burdekin Printers, Andy Toulson ABC Radio 630 North Queensland, Trudie Legio ABC Radio Wide Bay, Mikayla Mayoh Burdekin Advocate, Matteo Tettamanti, Veniero Granatelli, Paola Zagonara, Luigi Pinna, Home Hill Newsagency,

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s